UncategorizedТранспортни услуги | София | Товарен Транспорт | Товарни превози | Хладилен транспорт | Европейски съюз | Транспорт | Транспорт София | КА Транспорт Товарен транспорт ЕС

Еврокомисарят по транспорта Виолета Булц предлага единна европейска система за пътни такси. В интервю за „Велт ам зонтаг“ тя обяви, че ще обяви плана си за европейска тол система през май. Шофьорите трябва да могат да ползват всички пътища в Европа, без да им се налага да спират, заявява Булц. Шофьорите ще плащат за изминато разстояние и за замърсяване на въздуха. Очаква се Германия да се възпротиви на идеята. Берлин е срещу такава форма на стриктно единно таксуване и иска да наложи пътна такса основно за чужденците по германските пътища.

 

Булц иска водачите в Европа да спрат да губят време в търсене на винетки във всяка страна или да плащат такси по пътищата на пунктове. Вместо това залага на единна европейска такса, която ще се дължи на унифицирана електронна система.

 

Очаква се споразумение в ЕС по въпроса до 2019 г. В интервюто Булц добавя, че се налага единната европейска система да е заработила през 2030 г.

 

Според еврокомисарката, която бе на визита в София миналата седмица, но не говори изобщо за новата си идея, първата стъпка трябва да е свързване на съществуващите системи за събиране на пътни такси в страните членки. След това таксите ще трябва да се събират по стандартизирана процедура, трябва да се генерират средства, за да може тол операторите да направят нужните инвестиции. Според словенската еврокомисарка постъпленията от бъдещата европейска система за пътни такси трябва да се връщат в страните членки, за да ги инвестират в пътни ремонти и строителство. Всяка страна ще е свободна да реши дали да събира такси за пътищата си, но ако реши да го направи, трябва да е част от паневропейската електронна тол система, казва еврокомисарката.

 

Бундестагът даде зелена светлина на законопроекта за въвеждане на нови пътни в такси в Германия в петък. Планът за налагане на такси за използване на германските магистрали обаче се очаква да срещне съпротива в Бундесрата (горната камара на германския парламент), който представлява 16-те германски провинции. През 2015 г. Бундестагът прие реформата на транспортния министър Александер Добринт, според която автомобилите с чужда регистрация плащат винетката, а на колите с германска регистрация цената й се приспада от дължимия пътен данък. Брюксел заплаши Берлин с наказателна процедура заради дискриминация на чуждите граждани и започнаха преговори. В началото на декември транспортният еврокомисар Виолета Булц обяви, че е успяла да договори винетките да важат не само за чужденците, но и за превозните средства с германска регистрация. Берлин трябва да направи промени в законите за инфраструктурата и за облагането на автомобилите, с които ще се премахне дискриминацията на чужденците, а цените на краткосрочните винетки ще бъдат намалени.

 

10-дневната винетка в Германия трябва да струва 2.50 евро според новия проект.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Публикувай коментар